Rok 2021
Čtenářská výzva 2021
Chcete objevit zábavnou formou nové a zajímavé knihy? Chcete čelit výzvě? Přečtěte v roce 2021 dvacet knih podle předem daných témat (jednu knihu nelze použít pro splnění více témat).

Více informací o Čtenářské výzve 2021 naleznete na www.ctenarskavyzva.cz.

Na webu DatabazeKnih.cz si můžete snadno a přehledně evidovat průběh své výzvy (viz ukázka) a prohlížet stav a pokroky dalších čtenářů.

Leden - březen
Od 1. 1. 2021 jsou na základě usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření proti šíření nákazy viru COVID-19 ze dne 23. 12. 2020 (č. 1376) všechny knihovny pro veřejnost do odvolání uzavřeny.

Všechny výpůjčky budou do obnovení provozu knihovny automaticky prodlouženy. Pozastaven bude rovněž upomínací proces a výše stávajících sankčních poplatků nebude navyšována po celou dobu uzavření knihovny.

Od pondělí 15. 2. 2021 až do odvolání umožňuje vládní nařízení vracení a půjčování knihovních dokumentů prostřednictvím tzv. "výdejních okének". Bohužel v naší knihovně výdejní okénko není, proto se knihovnice rozhodla, že od 1. 3. 2021 registrovaným čtenářům knihy na požádání připraví a na předání se domluví.

I když knihovna byla uzavřená, byly nakoupeny nové knihy, které čekají na čtenáře.


V měsíci březnu bylo také dovezeno 60 knih z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko, takže výběr je veliký. :-)


Duben
Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, č.j. MZDR 14601/2021-1/MIN/KAN ze dne 6. 4. 2021 umožňuje od 12. 4. 2021 otevřít knihovny za dodržení těchto podmínek:
  • Před vstupem do knihovny dezinfekce rukou.
  • Do knihovny vstupovat jednotlivě a pouze s nasazeným respirátorem alespoň třídy FFP2.
  • V prostorách knihovny se zdržovat pouze nezbytnou dobu, potřebnou na vybrání knih.
  • Půjčovat si dostatečnou zásobu knih, aby se prodloužila frekvence návštěvy knihovny.
  • Vrácené knihy jdou na 48 hodin do karantény a nelze je tedy obratem půjčovat.
  • Veřejný internet není přístupný.


Květen
V květnu byli oceněni nejlepší čtenáři za rok 2020 v kategorii dospělých i v kategorii dětí a mládeže. Letos poprvé v kategorii dospělých zvítězil muž! Oběma čtenářům ještě jednou gratuluji a doufám, že i nadále najdou v naší knihovně dostatek pěkných knih pro svou četbu.

  

Pro čtenáře byly zakoupeny tyto knižní novinky:

 

Červen
Ve středu 16. 6. a 23. 6. 2021 byla knihovna z technických důvodů uzavřena. Vysoký strop se starými nehospodárnými zářivkovými svítidly s vysokou spotřebou elektrické energie byl nahrazen/snížen závěsným systémem cca 70 m2 stropních podhledů z minerálních desek, jehož součástí je moderní a ekologické osvětlení z LED panelů. Realizaci provedl Jiří Suchý, Smolná. Více fotografií z této rekonstrukce naleznete zde.

  

Jako červnové knižní novinky naleznete v knihovně:

Červenec - srpen
Během prázdnin čtenáři mohli v knihovně potkávat paní Lucii Bubeníkovou, která zastupovala knihovnici v době její nepřítomnosti. Především příznivci fantasy a sci-fi určitě uvítali, že si mohli zapůjčit tyto knihy, které byly darovány do knihovny.

Září
Protože se blíží podzim a čtenáři zase chodí více do knihovny, byly pro ně zakoupeny tyto novinky:

Z letošního setkání obcí s názvem Bělá, konaného v České Bělé ve dnech 10. - 11. 9. 2021, jsme obdrželi tyto dvě knihy, které nás seznámí s historií ostravské Staré Bělé a České Bělé na Havlíčkobrodsku.

Říjen
25. ročník celostátní akce Týden knihoven byl vyhlášen od 4. - 10. 10. 2021. Pro nové čtenáře tato akce znamená, že získají registraci do knihovny zdarma. Stávajícím čtenářům bylo dovezeno 60 nových knih z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko.


Listopad - prosinec
Od 1. 11. 2021 se ve středu půjčovní doba v knihovně prodloužila od 14:30 až do 17:00 hodin.

Zakoupeny byly letošní poslední nové knihy. Pro děti a mládež to byly poptávané deníky, komiksy a básničky. Pro ženy série Romantické útěky od Julie Caplin, z které na vás dýchne útulná atmosféra ve stylu hygge vyvolávající ve vás touhu zachumlat se do hřejivé deky a popíjet horkou čokoládu…

  

A samozřejmě nesmí chybět také historické knihy od oblíbených autorů jako jsou např. Vlastimil Vondruška a Jan Bauer nebo další případ detektivky Kate Marshaloové od Roberta Bryndzy. Za zmínku určitě stojí také Velká kniha vánočních detektivek a záhad, která obsahuje 25 pečlivě vybraných povídek od nejlepších světových mistrů detektivního žánru, jako je Agatha Christie, sir Arthur Conan Doyle, Ed McBain, Isaac Asimov, Robert Louis Stevenson a řady dalších autorů.

Tak neváhejte a přijďte si vybrat knihu na dlouhé zimní večery.