Dění v knihovně...
ROK 2017

Září
Ve středu 6. září 2017 bylo v knihovně panem starostou a paní knihovnicí přivítáno 6 letošních prvňáčků. Pan starosta jim popřál hodně úspěchů ve škole a předal jim upomínkové předměty vč. knihy Bajky od Jean de La Fontaine, kterou by mělo mít doma v knihovničce každé dítě. Prvňáčci také obdrželi na rok zdarma průkaz čtenáře do knihovny. Fotografie z přivítání prvňáčků naleznete zde.

   

Červenec - srpen
V sobotu 1. 7. 2017 pořádala kulturní komise a Místní lidová knihovna v Bělé u Jevíčka, v rámci projektu Nezapomeňte (se) vrátit, DINOSAUŘÍ DĚTSKÝ DEN. Pro děti bylo připraveno 6 zábavných dinosauřích stanovišť, kde plnily úkoly z pohádky Hodný dinosaurus. Za jejich úspěšné splnění byly odměněny diplomem a medailí. Dále si děti mohly nechat pomalovat obličej a vybrat si, jaké zvířátko z balónku chtějí vyrobit. Počasí nám přálo, účast byla hojná, takže lze akci označit za velmi vydařenou... což potvrzují i tyto fotografie. :-)

              

K létu patří kniha a proto, aby si měli čtenáři naší knihovny z čeho vybrat, bylo zapůjčení 40 knih z výměnného fondu Městské knihovny, 30 knih bylo zakoupeno z rozpočtu obce a dalších 30 knih obdržela knihovna darem. Čtenáři se tak mohou těšit např. na knihy Jana Bauera, Douglase Prestona, Lisy Kleypas, ale i české autorky Vlasty Javořické. Na své si přijdou i děti a mládež, pro které jsou mj. nachystané knihy Hodný dinosaurus, Příběhy z Medvědína, Oslík šedé kopýtko, Víla Větrnka nebo Sára - kniha první a druhá...

Od 19. 7. do 31. 8. 2017 byla v knihovně přístupná VÝSTAVA PATCHWORKU, kterou nám zapůjčily členky Klubu patchwork Jaroměřice u příležitosti 10. výročí založení. Na výstavu se přišlo podívat přes 70 návštěvníků, kteří obdivovali píli a zručnost jaroměřických patchworkářek. Ti, kdo výstavu nestihli, se mohou podívat alespoň na fotografie. Všem vystavujícím velmi děkujeme za zapůjčení krásných výrobků.

Červen
Knihovnice vyhlásila na prázdniny pro všechny děti výtvarnou akci "MALOVANÉ PŘÍBĚHY". Cílem této akce bylo podpořit zájem o knihy v době letních prázdnin u dětí předškolního a školního věku.

Květen
V pátek 19. 5. 2017 se při příležitosti oslav Dne matek konala na OÚ přednáška paní Mgr. Jarmily Podhorné o bylinkách a jejich léčivých účincích. Paní Mgr. Podhorná je vysoce uznávaná česká bylinkářka. Specializuje se na léčivé účinky bylin u širokého spektra chorob a zdravotních potíží. Je zakladatelkou společnosti Naděje, jež vyrábí tinktury, koupele, medy a další přípravky s bylinnými výtažky.

Mgr. Jarmila Podhorná je také autorkou publikace Byliny léčí, kterou si společně s filmem na DVD Když bylinky léčí, můžete zapůjčit v naší knihovně.

Duben
Od 5. 4. 2017 je v knihovně zpřístupněna výstava 24 fotografií z akcí, které se pro občany obce konaly v posledních třech letech.

  

Ve středu 12. 4. 2017 pořádala kulturní komise a Místní lidová knihovna v Bělé u Jevíčka, v rámci projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“, TRADIČNÍ PLETENÍ POMLÁZEK. Jak uplést pomlázku z vrbového proutí radil, nejen dětem, pan František Knötig. Dále si děti mohly nazdobit perníčky s paní Zdenou Illovou a vyrobit velikonoční dekoraci, jak můžete vidět na fotografiích.

Březen - měsíc čtenářů
Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlásil 8. ročník celostátní akce BŘEZEN - měsíc čtenářů. Proto v tomto měsíci i naše knihovna provádí registraci nových čtenářů zdarma. Současně probíhá „knihovnická amnestie“, během které mohou čtenáři bez uložení jakýchkoliv sankcí vrátit vypůjčené knihy, jejichž výpůjční doba již dávno uběhla.

Do knihovny bylo zakoupeno 16 nových knih. Naleznete mezi nimi i dvě knihy s věnováním od paní Šimkové, která u nás na OÚ měla přednášku "Příběh Titaniku". Dále čtenáře jistě potěší (mimo jiných) i nová kniha Vlastimila Vondrušky - Dobroninské morytáty: Letopisy královské komory XI. Pro dětské čtenáře byly zakoupeny krásné Pohádky z hájovny, Dobrodružství s myškami a Houbové království.

Od 15. března do 5. dubna 2017 pořádá knihovna BURZU KNIH. Knihy si můžete přijít vybrat ve výpůjční době knihovny. Pro děti tu najdete pohádky a učebnice, pro dospělé naučné knihy, románové sešitky a krásnou beletrii. Knihy se budou prodávat v ceně 1 - 5 Kč za kus.

  

Únor
Z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko nám bylo darováno 65 knih, které obohatily náš knihovní fond. Současně z tohoto fondu bylo do naší knihovny zapůjčeno 120 nových knih. Celkem se u nás v knihovně nachází 661 knih z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko.

Od února je také možné si v knihovně zapůjčit již sedmý tematický kufřík „DOPRAVA 1“ v celkové hodnotě 1 108 Kč. Najdete v něm například knihy Jak postavit letadlo, Objevujeme létaní a Pohádky o mašinkách, kvarteto Kamiony, pexetrio Znáš naše vlaky? a také spoustu autíček a dopravních značek k procvičení bezpečnosti na silnicích. Tento kufřík z projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“ bude v naší knihovně k dispozici do konce dubna 2017.

  

Leden
V knihovně se nachází 4 651 knih, z toho 3 104 beletrie pro dospělé, 933 knih beletrie pro děti a 614 knih naučných. Byly vyřazeny 3 zastaralé knihy. V průběhu roku bylo zapůjčeno z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko 80 knih. Knihovnu navštěvuje 60 čtenářů, z nichž je 17 dětí. V průběhu roku si naši čtenáři vypůjčili 1 709 knih.

Nejpilnější čtenářkou za rok 2016 je opět paní Karla Lukášková se 91 přečtenými knihami. Druhé místo patří paní Anně Paichlové se 88 knihami. Z řad mládeže prvenství patří Lucii Hladilové s 23 přečtenými tituly. O druhé míst se dělí Tereza Nečasová s Janem Andrlíkem, kteří přečetli stejně 21 knih.

V knihovně stále probíhá prodejní výstava Enkaustika Danuše Navrátilové. Přístupná je v půjčovní době knihovny nebo po domluvě. Výstava potrvá do 27. 1. 2017, kdy bude zakončena malým kurzem enkaustiky nazvaným ŽEHLÍME PRO RADOST. Fotografie z tohoto kurzu naleznete zde.