Rok 2023
Čtenářská výzva 2023
Chcete objevit zábavnou formou nové a zajímavé knihy? Chcete čelit výzvě? Přečtěte v roce 2023 dvacet knih podle předem daných témat (jednu knihu nelze použít pro splnění více témat).

Více informací o Čtenářské výzve 2023 naleznete na www.ctenarskavyzva.cz.

Na webu DatabazeKnih.cz si můžete snadno a přehledně evidovat průběh své výzvy (viz ukázka) a prohlížet stav a pokroky dalších čtenářů.

Leden
V knihovně je čtenářům k dispozici 4 987 knih, z nichž 3 901 knih zahrnuje krásnou literaturu a 633 knih naučnou literaturu. Dále se tu nachází 453 výpůjčkových sešitků, většinou romantických. Během roku 2022 přibylo v knihovním fondu 228 nových knih a naopak, vyřazeno z něj bylo 116 knih. Knihovnu navštěvuje 52 registrovaných čtenářů, z nichž je 9 dětí (do 15 let). V průběhu roku si čtenáři vypůjčili 1 001 knih a 57 výpůjčkových sešitků.

Nejlepším čtenářem v kategorii dospělých za rok 2022 je pan Pavel Breuer se 108 přečtenými knihami. Druhé místo patří paní Elišce Sedláčkové s 66 knihami. V kategorii dětí a mládeže prvenství naleží Pavlíkovi Nárožnému, který přečetl 9 knih. Na druhém místě je Jirka Kouřil s 5 knihami.


Únor
Mezi únorové knižní novinky patří 57 knih dovezených z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko, 3 zakoupené knihy a 1 darovaná.

   

Březen - měsíc čtenářů
Březen je už tradičně v knihovnách měsícem čtenářů.

A proto, aby měli čtenáři naší knihovny z čeho vybírat, bylo zapůjčeno 35 knih z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko a dalších 20 knih zakoupeno. Přijďte si vybrat!

        

Duben - květen
Čtenářská gramotnost je jednou z nepostradatelných dovedností, které potřebujeme a využíváme ve všech životních situacích – ať už ve škole, v zaměstnání nebo v každodenním životě. Společnosti Jenpix a C&A proto pro zájemce vytvořili přehledného průvodce, jak děti zasvětit do světa knížek tak, aby si osvojily čtenářské návyky a zvýšily své čtenářské kompetence. V průvodci naleznete rady, jak motivovat děti ke čtení, jak u nich rozvíjet porozumění textu nebo proč je důležité dětem předčítat. Pro nejmenší jsou v něm k nalezení i rady, jak se naučit číst, a tipy na vybrané čtecí hry a aplikace.

Červen
V pondělí 12. 6. 2023 se uskutečnilo v Jevíčku na zámečku školení knihovnic z jevíčského regionu.

Knihovnice z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko zapůjčila pro čtenáře 60 knih a dalších 19 knih vybrala na probíhající burze.

     

Červenec - srpen
Nově zakoupené knihy:

  

V programu VISK 3 pro rok 2023 bylo na Ministerstvo kultury předloženo 345 projektů, z nichž komise 303 doporučila k podpoře, a to v celkové výši 19 926 000 Kč. Dotaci neobdrželo 31 projektů a 11 bylo vyřazeno pro nesplnění zadávacích podmínek. Naše knihovna získla dotaci ve výši 18 000 Kč na nákup nového notebooku. Zakoupen byl notebook značky Lenovo ThinkBook 15 G4 IAP.

Září
Ve středu 6. 9. 2023 v knihovně přivítali pan starosta s paní knihovnicí letošní 3 prvňáčky. Aby měli hezké vzpomínky na zahájení povinné školní docházky byli jim předány upomínkové předměty mezi kterými nechyběla např. kniha České pověsti pro malé děti, poznávací omalovánka regionu Svitavska, pexeso, úkolníček nebo dárkový poukaz na roční registraci do knihovny zdarma. Fotografie z přivítání prvňáčků naleznete zde.

Do knihovního fondu přibyly v září tyto nové knihy:

Říjen
Svaz knihovníků a informačních pracovníků pořádá již 27. ročník TÝDNE KNIHOVEN, který probíhá první říjnový týden, tedy od 2. - 8. 10. 2023.

Knihovna Bělá u Jevíčka se k této celostátní akci přípojuje a ve středu 4. 10. 2023 v půjčovní době nabízí:
- registraci nových čtenářů zdarma,
- amnestii dlužníků: čtenář si knihu půjčuje na 1 měsíc, pak má možnost 2x prolonagaci, tzn. maximální doba výpůjčky jsou 3 měsíce,
- obalení své knihy: vyzkoušejte si práci knihovnice a obalte si svou oblíbenou knihu nebo učebnici atypických formátů.

Listopad
Posledních letošních 25 zakoupených nových knih:

     

Z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko dovezla knihovnice pro čtenáře těchto 60 knih:

     

Ze Slovenska se k nám od dcery naší čtenářky dostaly i tyto Harlekýnky. Nebojte se, jsou v češtině. :-) Moc za ně děkujeme!

Prosinec

Půjčovní doba knihovny během vánočních svátků: