ROK 2020
Čtenářská výzva 2020
Chcete objevit zábavnou formou nové a zajímavé knihy? Chcete čelit výzvě? Přečtěte v roce 2020 dvacet knih podle předem daných témat (jednu knihu nelze použít pro splnění více témat).

Více informací o Čtenářské výzve 2020 naleznete na www.ctenarskavyzva.cz.

Na webu DatabazeKnih.cz si můžete snadno a přehledně evidovat průběh své výzvy (viz ukázka) a prohlížet stav a pokroky dalších čtenářů.

Leden
V knihovně je čtenářům k dispozici 4 350 knih, z nichž 3 752 knih zahrnuje krásnou literaturu a 598 knih naučnou literaturu. Dále se tu nachází 415 výpůjčkových sešitků, většinou romantických. Během roku 2019 přibylo v knihovním fondu 275 nových knih a naopak, vyřazeno z něj bylo 25 knih. Knihovnu navštěvuje 61 registrovaných čtenářů, z nichž je 18 dětí. V průběhu roku si čtenáři vypůjčili 1 045 knih a 38 výpůjčkových sešitků.

Nejlepší čtenářkou za rok 2019 je paní Anna Smreková se 102 přečtenými knihami. Druhé místo patří paní Karle Lukáškové s 69 knihami. Z řad mládeže prvenství patří Petře Lhotské, která přečetla 22 knih. Na druhém místě je Eliška Stejskalová se 14 knihami.

Únor
Do knihovny byly zakoupeny následující nové knihy:

           

Březen - měsíc čtenářů
Měsíc březen je tradičně v knihovnách měsícem čtenářů. Aby naše knihovna umožnila snazší komunikaci čtenářům a zároveň je rychle a snadno informovala o novinkách, má od 1. 3. 2020 založenou také svoji stránku na sociální síti Facebook (adresa: @knihovna.belaujev).

Knihovna Bělá u Jevíčka chystala několik aktivit na celostátní akci BŘEZEN - MĚSÍC ČTENÁŘŮ. Některé však musely být zrušeny nebo posunuty, neboť Vláda ČR vyhlásila pro celé území České republiky NOUZOVÝ STAV z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti se šířením koronavirové epidemie. Knihovna Bělá u Jevíčka proto musela být od 13. 3. 2020 uzavřena.

Duben
Ve středu 29. 4. 2020 byla knihovna po více než měsíční pauze otevřena pro registrované čtenáře. Musela však být dodržena pravidla vydaná Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Květen
Od 13. 5. 2020 se Knihovna Bělá u Jevíčka vrací ke své původní půjčovní době ve středu a v pátek. Čtenáři jsou nadále povinni dodržovat hygienická pravidla. Vybrat si mohou z následujících nových knih, které byly zakoupeny do knihovny. Kromě oblíbených autorů jako jsou Vlastimil Vondruška, Jan Bauer nebo Daniel Cole, se čtenáři mohou těšit na 1. díl trilogie od nové české autorky s názvem Šikmý kostel.

       

Červen
V červnu byly oceněny nejlepší čtenářky za rok 2019 v kategorii dospělých i v kategorii dětí a mládeže. Oběma čtenářkám ještě jednou gratuluji a doufám, že i nadále najdou v naší knihovně dostatek pěkných knih pro svou četbu.

  

Červenec - srpen
V období letních prázdnin si čtenáři mohli vybírat z 16 nově koupených knih, mezi nimiž byly severské kriminálky, romantické knihy i dobrodružné knihy pro mladistvé.

        

Dalších 13 knih bylo do knihovny darovaných od jedné milovnice pejsků a ptáčků. Děkujeme. :-)

Září
V knihovně byl ve středu 2. 9. 2020 paní knihovnicí a panem starostou přivítán letošní jediný prvňáček. Aby měl hezké vzpomínky na zahájení povinné školní docházky byly mu předány upomínkové předměty mezi kterými nechyběla např. kniha Školní strašidlo, hodiny se symboly obce, poznávací omalovánka nebo průkaz čtenáře do knihovny na rok zdarma. Fotografie z přivítání prvňáčka naleznete zde.

   

Od 21. 9. 2020 byla knihovna zavřená, neboť se na celé budově měnila okna a vstupní dveře.

   

Říjen - listopad
Ve dnech 2. - 3. 10. 2020 probíhaly v knihovně volby do Zastupitelstva Pardubického kraje.

24. ročník celostátní akce Týdne knihoven byl vyhlášen od 5. - 11. 10. 2020. Pro nové čtenáře tato akce znamená, že získají registraci do knihovny zdarma. Pro všechny naše čtenáře bylo dovezeno 60 nových knih z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko.

Dalších 23 knih obdržela knihovna darem. Zvláště za knihy od Vlasty Javořičké budou naše čtenářky rády. Děkujeme.

 

Z důvodu nařízení Vlády ČR byla knihovna od 22. 10. 2020 až do 3. 12. 2020 kvůli druhé vlně koronaviru znovu uzavřená.

Prosinec
V posledním měsíci roku byla knihovna otevřena pouze ve středu 9. 12. 2020 od 14:00 do 16:00. Čtenáři se mohli těšit na 60 dovezených knih z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko, ale i na 26 nově zakoupených knih od oblíbených autorů, které jsou na fotografiích níže.

Od pátku 18. 12. 2020 byla knihovna z důvodu nařízení Vlády ČR opět uzavřena.