ROK 2018
Čtenářská výzva 2018
Chcete objevit zábavnou formou nové a zajímavé knihy? Chcete čelit výzvě? Přečtěte v roce 2018 dvacet knih podle předem daných témat (jednu knihu nelze použít pro splnění více témat).

Více informací o Čtenářské výzve 2018 naleznete na www.ctenarskavyzva.cz.

Na webu DatabazeKnih.cz si můžete snadno a přehledně evidovat průběh své výzvy (viz ukázka) a prohlížet stav a pokroky dalších čtenářů.

Leden
Do knihovního fondu přibylo 20 nových knih, které darovali příznivci naší knihovny.

V knihovně se nachází 4 865 knih, z toho 3 228 beletrie pro dospělé, 991 knih beletrie pro děti a 646 knih naučných. Bylo vyřazeno 19 zastaralých knih. V průběhu roku bylo zapůjčeno z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko 190 knih. Knihovnu navštěvuje 50 čtenářů, z nichž je 13 dětí. V průběhu roku si naši čtenáři vypůjčili 1 735 knih.

Nejpilnější čtenářkou za rok 2017 je paní Jiřina Schillerová ze Smolné se 73 přečtenými knihami. Druhé místo patří paní Karle Lukáškové s 57 knihami. Z řad mládeže se o prvenství dělí Lucie Hladilová a Klára Nečasová, které přečetly 9 knih.

V lednu se také v knihovně uskutečnilo I. i II. kolo volby prezidenta České republiky, fotografie naleznete zde.

Únor
Do knihovního fondu přibylo 23 knih darovaných Městskou knihovnou Jevíčko. Zapůjčit si lze také 12 sešitků o dětské sestře Angelice, které do knihovny věnovala jedna z našich čtenářek. Z výměnného fondu bylo zapůjčeno 30 knih. Ve zkrácené půjčovní době knihovnici zastupuje Lucie Bubeníková.


Březen - květen
Také v tyto měsíce půjčuje knihy v knihovně Lucie Bubeníková. Od 13. 4. je knihovna opět otevřena i v pátky, a to v době od 17:00 do 18:00.

V knihovně si můžete od 25. 4. zapůjčít tematický kufřík „Hudba 1“ v celkové hodnotě 1 169 Kč. Tento kufřík už v naší knihovně zůstane. Najdete v něm knihu Amélie a tma, zpěvníky Já písnička 4 a Největší hity Svěrák a Uhlíř, CD s písničkami Svěráka a Uhlíře nebo hudební nástroje jako jsou foukací harmonika, flétna, píšťalka, rumba koule, bubínek, řehtačka a rolničky. Děti díky kufříku získají nové poznatky, rozvíjí si fantazii a tvořivost. Tematický kufřík je jedním z výstupů projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“.

  

Knihovnice pro čtenáře nakoupila z rozpočtu obce letošních prvních 20 nových knih. Mezi nimi jsou např. dětské knihy od autorky Jany Semelkové, v kterých popisuje příhody sourozenců Viktorky a Viktora, nebo kniha Příběhy králíčka Petra, jedné z nejčtenějších a nejoblíbenějších autorek Beatrix Potterové, jejíž příběhy znají již čtyři generace čtenářů nejen v rodné Anglii, ale na celém světě. Pro ženy jsou připraveny nejen romantické knihy, ale také publikace zaměřené na ruční práce jako jsou vyšívání nebo patchwork. Na své si přijdou také milovníci detektivek v knihách od Roberta Bryndzy nebo v severských kriminálkách s prvky thilleru od autorů Kerstin Signe Danielsson a Roman Voosen.

Červen
V sobotu 30. 6. 2018 pořádala kulturní komise a Místní lidová knihovna v Bělé u Jevíčka, v rámci projektu Nezapomeňte (se) vrátit, dětský den s názvem PIRÁTSKÉ ODPOLEDNE.

Pro malé piráty a námořníky bylo připraveno 10 zábavných stanovišť, kde plnily různé úkoly. Za jejich úspěšné splnění byly odměněny glejtem opravdového piráta a medailí. Dále se děti mohly nechat svézt na koních a zkusit své štěstí v dětské tombole. Pirátské odpoledne se vydařilo a děti se dobře bavily, jak lze vidět z těchto fotografií. :-)

          

Červenec - srpen
V době letních prázdnin je knihovna otevřena pouze ve středu. V tyto měsíce je vždy v knihovně menší návštěvnost dětí. Přesto je do fondu nově zařazeno 21 knih, nakoupených i darovaných od našich příznivců. V červenci půjčuje Lucka Bubeníková a od srpna se do knihovny vrací knihovnice Ladislava Porketová.

   

Od 1. 8. 2018 je v knihovně k vidění stálá VÝSTAVA 50 FOTOGRAFIÍ z akcí, které se v naší obci uskutečnily v posledních letech.

Září
Ve středu 5. 9. 2018 bylo v knihovně panem starostou, panem místostarostou a paní knihovnicí přivítáno 7 letošních prvňáčků. Pan starosta se prvňáčků ptal, jak se těšili do školy, jak se jim tam líbí, kam do školy chodí, popřál jim hodně úspěchů ve škole a předal jim upomínkové předměty vč. knihy Bajky o zvířátkách. Ta obsahuje ty nejznámější bajky o tom, jak by se zvířátka měla či neměla chovat, doprovázené překrásnými ilustracemi. Prvňáčci také obdrželi na rok zdarma průkaz čtenáře do knihovny. Paní knihovnice potom dětem ukázala, jaké hry jsou v knihovně, některé si s nimi zahrála a informovala je, že si mohou do knihovny nejen chodit půjčovat knížky, ale také si hrát hry. Fotografie z přivítání prvňáčků naleznete zde.

   

Dále Místní lidová knihovna v Bělé u Jevíčka pořádala v září následující dvě akce:

   

Říjen
Během prvního týdne v říjnu nosily děti paní knihovnici zachycené své nejlepší zážitky z prázdnin. V pěti případech to byl nakreslený obrázek a ve dvou případech vytvořená koláž. Zde jsou výsledná díla:

  
    
  

V pátek 5. 10. a 12. 10. 2018 byla knihovna pro čtenáře uzavřená, neboť se v jejích prostorách konaly volby do Zastupitelstva obce Bělá u Jevíčka a do 1/3 Senátu Parlamentu ČR. Fotografie z voleb naleznete zde.

Do knihovního fondu byly v měsíci říjnu dárovány nebo zakoupeny následující tituly:

    
  
  

V pondělí 29. 10. 2018 pořádala Místní lidová knihovna v Bělé u Jevíčka, v rámci projektu Nezapomeňte (se) vrátit, pro všechny děti a hravé dospělé akci nazvanou "S LAMPIÓNEM ZA TAJENKOU". Všichni účastníci se sešli v 16:00 v knihovně, kde si pod vedením knihovnice a jejich dobrovolnic začaly děti s pomocí rodičů vyrábět ze zavařovacích sklenic nebo z krabic od mléka lampióny. Kdo měl lampiónek hotový, obdržel tajenku a vydal se s lampiónem projít 7 stanovišť, aby zjistil její řešení. Každé dítě za správně vyřešenou tajenku získalo svítící náramek na ruku. Na závěr setkání se všichni účastníci shromáždili před budovou obecního úřadu a vydali se na lampiónový průvod vesnicí. Akce byla velice vydařená, dětem i dospělým se moc líbila. Na fotografie z této akce se můžete podívat zde.

Listopad
Z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko bylo zapůjčeno 70 nových knih. Naleznete mezi nimi romantické knihy pro ženy, napínavé detektivky, ale i knihy pro děti a mládež. Přijďte si vybrat knihu, která Vám zkrátí dlouhé podzimní večery.

  

Prosinec
Místní lidová knihovna v Bělé u Jevíčka přechází z knihovního systému Clavius na modernější a uživatelsky přívětivější systém Tritius. Čtenářů a uživatelů knihovny se změny dotknou v podobě nového webového katalogu našich titulů, který začne fungovat během ledna 2019.

Posledním půjčovním dnem v roce 2018 byla středa 19. 12., v roce 2019 si mohou čtenáři poprvé přijít půjčit knihy ve středu 2. 1. v obvyklou půjčovní dobu (15:00 - 16:30).