ROK 2017
Čtenářská výzva 2017
Chcete objevit zábavnou formou nové a zajímavé knihy? Chcete čelit výzvě? Přečtěte v roce 2017 dvacet knih podle předem daných témat (jednu knihu nelze použít pro splnění více témat).

Více informací o Čtenářské výzve 2017 naleznete na www.ctenarskavyzva.cz.

Na webu DatabazeKnih.cz si můžete snadno a přehledně evidovat průběh své výzvy (viz ukázka) a prohlížet stav a pokroky dalších čtenářů.

Leden
V knihovně se nachází 4 651 knih, z toho 3 104 beletrie pro dospělé, 933 knih beletrie pro děti a 614 knih naučných. Byly vyřazeny 3 zastaralé knihy. V průběhu roku bylo zapůjčeno z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko 80 knih. Knihovnu navštěvuje 60 čtenářů, z nichž je 17 dětí. V průběhu roku si naši čtenáři vypůjčili 1 709 knih.

Nejpilnější čtenářkou za rok 2016 je opět paní Karla Lukášková se 91 přečtenými knihami. Druhé místo patří paní Anně Paichlové se 88 knihami. Z řad mládeže prvenství patří Lucii Hladilové s 23 přečtenými tituly. O druhé míst se dělí Tereza Nečasová s Janem Andrlíkem, kteří přečetli stejně 21 knih.

V knihovně stále probíhá prodejní výstava Enkaustika Danuše Navrátilové. Přístupná je v půjčovní době knihovny nebo po domluvě. Výstava potrvá do 27. 1. 2017, kdy bude zakončena malým kurzem enkaustiky nazvaným ŽEHLÍME PRO RADOST. Fotografie z tohoto kurzu naleznete zde.

Únor
Z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko nám bylo darováno 65 knih, které obohatily náš knihovní fond. Současně z tohoto fondu bylo do naší knihovny zapůjčeno 120 nových knih. Celkem se u nás v knihovně nachází 661 knih z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko.

Od února je také možné si v knihovně zapůjčit již sedmý tematický kufřík „DOPRAVA 1“ v celkové hodnotě 1 108 Kč. Najdete v něm například knihy Jak postavit letadlo, Objevujeme létaní a Pohádky o mašinkách, kvarteto Kamiony, pexetrio Znáš naše vlaky? a také spoustu autíček a dopravních značek k procvičení bezpečnosti na silnicích. Tento kufřík z projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“ bude v naší knihovně k dispozici do konce dubna 2017.

  

Březen - měsíc čtenářů
Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlásil 8. ročník celostátní akce BŘEZEN - měsíc čtenářů. Proto v tomto měsíci i naše knihovna provádí registraci nových čtenářů zdarma. Současně probíhá „knihovnická amnestie“, během které mohou čtenáři bez uložení jakýchkoliv sankcí vrátit vypůjčené knihy, jejichž výpůjční doba již dávno uběhla.

Do knihovny bylo zakoupeno 16 nových knih. Naleznete mezi nimi i dvě knihy s věnováním od paní Šimkové, která u nás na OÚ měla přednášku "Příběh Titaniku". Dále čtenáře jistě potěší (mimo jiných) i nová kniha Vlastimila Vondrušky - Dobroninské morytáty: Letopisy královské komory XI. Pro dětské čtenáře byly zakoupeny krásné Pohádky z hájovny, Dobrodružství s myškami a Houbové království.

Od 15. 3. do 5. 4. 2017 pořádala knihovna BURZU KNIH. Knihy si mohli zájemci přijít vybrat ve výpůjční době knihovny. Pro děti tu byly k dispozici pohádky a učebnice, pro dospělé naučné knihy, románové sešitky a krásná beletrie. Knihy se prodávaly v ceně 1 - 5 Kč za kus.

  

Duben
Od 5. 4. 2017 je v knihovně zpřístupněna výstava 24 fotografií z akcí, které se pro občany obce konaly v posledních třech letech.

  

Ve středu 12. 4. 2017 pořádala kulturní komise a Místní lidová knihovna v Bělé u Jevíčka, v rámci projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“, TRADIČNÍ PLETENÍ POMLÁZEK. Jak uplést pomlázku z vrbového proutí radil, nejen dětem, pan František Knötig. Dále si děti mohly nazdobit perníčky s paní Zdenou Illovou a vyrobit velikonoční dekoraci, jak můžete vidět na fotografiích.

Květen
V pátek 19. 5. 2017 se při příležitosti oslav Dne matek konala na OÚ přednáška paní Mgr. Jarmily Podhorné o bylinkách a jejich léčivých účincích. Paní Mgr. Podhorná je vysoce uznávaná česká bylinkářka. Specializuje se na léčivé účinky bylin u širokého spektra chorob a zdravotních potíží. Je zakladatelkou společnosti Naděje, jež vyrábí tinktury, koupele, medy a další přípravky s bylinnými výtažky.

Mgr. Jarmila Podhorná je také autorkou publikace Byliny léčí, kterou si společně s filmem na DVD Když bylinky léčí, můžete zapůjčit v naší knihovně.

Červen
Knihovnice vyhlásila na prázdniny pro všechny děti výtvarnou akci "MALOVANÉ PŘÍBĚHY". Cílem této akce bylo podpořit zájem o knihy v době letních prázdnin u dětí předškolního a školního věku.

Červenec - srpen
V sobotu 1. 7. 2017 pořádala kulturní komise a Místní lidová knihovna v Bělé u Jevíčka, v rámci projektu Nezapomeňte (se) vrátit, DINOSAUŘÍ DĚTSKÝ DEN.

Pro děti bylo připraveno 6 zábavných dinosauřích stanovišť, kde plnily úkoly z pohádky Hodný dinosaurus. Za jejich úspěšné splnění byly odměněny diplomem a medailí. Dále si děti mohly nechat pomalovat obličej a vybrat si, jaké zvířátko z balónku chtějí vyrobit. Počasí nám přálo, účast byla hojná, takže lze akci označit za velmi vydařenou... což potvrzují i tyto fotografie. :-)

              

K létu patří kniha a proto, aby si měli čtenáři naší knihovny z čeho vybrat, bylo zapůjčení 40 knih z výměnného fondu Městské knihovny, 30 knih bylo zakoupeno z rozpočtu obce a dalších 30 knih obdržela knihovna darem. Čtenáři se tak mohou těšit např. na knihy Jana Bauera, Douglase Prestona, Lisy Kleypas, ale i české autorky Vlasty Javořické. Na své si přijdou i děti a mládež, pro které jsou mj. nachystané knihy Hodný dinosaurus, Příběhy z Medvědína, Oslík šedé kopýtko, Víla Větrnka nebo Sára - kniha první a druhá...

Od 19. 7. do 31. 8. 2017 byla v knihovně přístupná VÝSTAVA PATCHWORKU, kterou nám zapůjčily členky Klubu patchwork Jaroměřice u příležitosti 10. výročí založení. Na výstavu se přišlo podívat přes 70 návštěvníků, kteří obdivovali píli a zručnost jaroměřických patchworkářek. Ti, kdo výstavu nestihli, se mohou podívat alespoň na fotografie. Všem vystavujícím velmi děkujeme za zapůjčení krásných výrobků.

Září
Ve středu 6. 9. 2017 bylo v knihovně panem starostou a paní knihovnicí přivítáno 6 letošních prvňáčků. Pan starosta jim popřál hodně úspěchů ve škole a předal jim upomínkové předměty vč. knihy Bajky od Jean de La Fontaine, kterou by mělo mít doma v knihovničce každé dítě. Prvňáčci také obdrželi na rok zdarma průkaz čtenáře do knihovny. Fotografie z přivítání prvňáčků naleznete zde.

   

Začátkem září byla také vyhodnocena prázdninová výtvarná akce "MALOVANÉ PŘÍBĚHY". Bohužel čas namalovat obrázek si našli pouze Jonášek a Kubíček Pazdírkovi, kteří byli odměněni krásnými škrabacími obrázky. Zde jsou jejich ilustrace ke knize Hodný dinosaurus:

  

Říjen
Od 2. 10. do 8. 10. 2017 probíhal 21. ročník celostátní akce Týden knihoven. Čtenář, který se v tomto týdnu přišel zaregistrovat do naší knihovny, získal registraci na rok zdarma.

V Místní lidové knihovně v Bělé u Jevíčka byla od 18. 10. 2017 přístupná VÝSTAVA PALIČKOVANÉ KRAJKY, kterou nám zapůjčily krajkářky z kurzu paličkování v Jaroměřicích u příležitosti 10. výročí trvání pod vedením Ivy Vanžurové.

Ve dnech 20. a 21. 10. 2017 proběhly v knihovně volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Volební účast v naší obci byla 65,48 %. Nejvíc hlasů u nás získalo ANO 2011 (53 hlasů), na druhém místě skončila KSČM (34 hlasů) a třetí bylo SPD (33 hlasů). Podrobnější výsledky naleznete zde.

Listopad
Od 1. 11. 2017 si lze v knihovně zapůjčit již osmý tematický kufřík „BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE 2“ v celkové hodnotě 1 033 Kč. Najdete v něm například knihy Vincent, Bez práce nejsou koláče, leporelo Igráček – Čím budu?, karetní hry pexetrio Znáš lidská povolání? a Černý Petr Činnosti, figurky Igráčka (kominík, zahradník, kuchařka) a sadu nářadí (kleště, kladivo, šroubovák, ...). Tematické kufříky, které po knihovnách putují, jsou jedním z výstupů projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“.

  

V pátek 24. 11. 2017 se v knihovně, v rámci projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“, konala pro všechny děti akce s názvem ADVENTNÍ VYPRÁVĚNÍ. Knihovnice dětem promítla prezentace se zvyky a tradicemi Vánoc. Starší děti si pak vyplnily vánoční kvíz a mladší děti začaly s maminkami vyrábět vánoční dekorace. Všechny děti byly na závěr odměněny drobnými dárečky. Fotografie a prezentace naleznete zde.

Prosinec
V pátek 1. 12. 2017 do knihovny zavítala Ing. Iva Vanžurová se zvou žákyní Lenkou, aby tu ukázaly, jak se paličkuje. Návštěvníci této akce si mohli pod jejich vedením vyzkoušet paličkování. Také si mohli zakoupit nádherné ruční práce Ivy Vanžurové: paličkované vánoční ozdoby, kabelky zdobené paličkovaním, obrázky, šperky, šátky a šály z ručně malovaného hedvábí. Škoda jen, že mezi našimi ženami nebyl o tuto akci větší zájem. Na fotografie z PŘEDVÁNOČNÍHO PALIČKOVÁNÍ se můžete podívat zde.

Zakoupeny byly také poslední knihy tohoto roku. Knihovna Jaroměřice nám ze své burzy rovněž poslala knihy, které by v žádné knihovně neměly chybět. Do knižního fondu tak přibylo 48 nových knih. A na co se čtenáři můžou těšit? Pro milovníky detektivek jsou tu nové knihy od Roberta Bryndzy, dále historická trilogie Wolfa Serna, dobrodružné knihy Psí poslání a Psí cesta od Bruce W. Camerona a pro děti nové příběhy z Klubu tygrů od Thomase Breziny.