ROK 2016

Leden
V knihovně se nachází 4 485 knih, z toho 3 049 beletrie pro dospělé, 870 knih beletrie pro děti a 566 knih naučných. Bylo vyřazeno 209 zastaralých knih. V průběhu roku bylo zapůjčeno z výměnného fondu Městské knihovny Jevíčko 160 knih. Knihovnu navštěvuje 50 čtenářů, z nichž je 13 dětí. V průběhu roku si naši čtenáři vypůjčili 1 748 knih.

Nejpilnější čtenářkou za rok 2015 je opět paní Karla Lukášková se 143 přečtenými knihami. Druhé místo patří paní Anně Paichlové se 110 knihami. Z řad mládeže prvenství patří Daně Jurčagové s 15 přečtenými tituly. Na druhém místě skončila Lucie Hladilová, která přečetla 11 knih.

Od ledna je možné si v knihovně zapůjčit třetí tematický kufřík „DIVOKÝ ZÁPAD 2“ v celkové hodnotě 1 275 Kč. Najdete v něm například knihu Jacka Londona Volání divočiny, hru Bang!, kvarteto Koně a také vše, co potřebuje kovboj či indián. Tento kufřík z projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“ bude v naší knihovně k dispozici do konce března 2016.

  

Únor
Do knihovny bylo dovezeno 80 knih z regionální Městské knihovny Jevíčko. Byl zakoupen závěsný výstavový systém Nielsen Economy, který se bude využívat na menší výstavy obrázků a fotografii.

  

O jarních prázdninách dne 24. 2. 2016 se v knihovně konalo pro všechny děti Odpoledne plné her. Na fotografie z tohoto odpoledne se můžete podívat zde. Děti si mohou přijít zahrát hry do knihovny i ostatní dny, vždy ve výpůjční době knihovny. V knihovně se nachází hry pro děti od 4 let. Děti do 6 let musí mít s sebou doprovod dospělé osoby.

Březen - měsíc čtenářů
Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlásil 7. ročník celostátní akce BŘEZEN - měsíc čtenářů. V centru zájmu byl čtenář a čtení, tedy ne kniha (předmět) ani knihovna (instituce), ale každý čtenář a aktivní uživatel knihovny. Proto v tomto měsíci i naše knihovna prováděla registraci nových čtenářů zdarma. Současně probíhala „knihovnická amnestie“, během které mohli čtenáři bez uložení jakýchkoliv sankcí vrátit vypůjčené knihy, jejichž výpůjční doba již dávno uběhla.

Do knihovny bylo zakoupeno 16 nových knih. Naše čtenářky jistě zaujmou a rozesmějí knihy Evžena Bočka Poslední aristokratka, která obdržela Cenu Miroslava Švandrlíka za nejhumornější knihu roku 2012, a její pokračování Aristokratka ve varu. Pro děti je přichystáno Ledové království nebo interaktivní naučná kniha V našem lese, kde se hravou formou dozví, co se děje v lese během roku, kdo tam žije a spoustu dalších zajímavostí.

  

V sobotu 26. 3. 2016 pořádala kulturní komise a Místní lidová knihovna v Bělé u Jevíčka, v rámci projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“, TRADIČNÍ PLETENÍ POMLÁZEK. Děti, spolu s rodiči, prarodiči či tetami, si přišly do knihovny uplést pomlázku a vyrobit velikonoční dekoraci, jak můžete vidět na fotografiích.

Duben
Od dubna si v knihovně můžete zapůjčit čtvrtý tematický kufřík „ZOO 2“ v celkové hodnotě 1 578 Kč. Najdete v něm např. knihy Medvídek Pú a Hvězdy pražské ZOO, karetní hru CardLine - Svět zvířat, kostky, dřevěné puzzle slona, 3D pohledy zvířat, šablony ke kreslení, figurky zvířat ze ZOO atd. Tento kufřík z projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“ bude v naší knihovně k dispozici do 24. 6. 2016 a jistě zaujme všechny děti, které mají rády zvířátka.

  

Květen
Ministerstvo kultury nám v rámci programu VISK 3 schválilo dotaci na projekt „Obnova technického vybavení knihovny“ ve výši 15 000 Kč na nákup tiskárny (formát A3) a notebooku. Tiskárna Epson L1800 se systémem inkoustových nádržek bude zakoupena ve 2. čtvrtletí, notebook značky Lenovo ve 4. čtvrtletí. V roce 2016 bylo hodnoceno celkem 412 žádostí, 3 podané žádosti nebyly hodnoceny kvůli nesplnění podmínek. Celkový požadavek hodnocených žádostí činil 22 433 000 Kč. Komise doporučila k podpoře 403 projektů v celkové výši 19 911 000 Kč.

  

Červen - srpen
Provoz v knihovně byl v těchto měsících omezen. Půjčovní doba byla čtenářům sdělována místním rozhlasem, prostřednictvím SMS infosystému a zveřejněním na webových stránkách knihovny.

Září
První pátek v měsíci byli do knihovny pozváni naši 3 noví prvňáčci. Z pozvaných dětí došla pouze Kristýnka Nárožná, které pan starosta, pan místostarosta a paní knihovnice předali upomínkové předměty a popřáli jí hodně úspěchů ve škole. Fotografie zde.

Knihova byla v tomto měsíci otevřena pouze v pátek od 15:30 - 17:30. Do knihovního fondu bylo nakoupeno 15 nových knih. Dalších 35 knih a 50 románových sešitků bylo darováno místními občany, kterým patří naše poděkování.

Říjen
Byla obnovena půjčovní doba ve středu v době od 14:30 - 16:30. Knihy ve středu půjčuje Lucie Bubeníková. V pátek jsou knihy půjčovány od 17:00 - 18:00 knihovnicí Ladislavou Porketovou.

V knihovně také proběhly ve dnech 7. - 8. 10. 2016 volby do Zastupitelstva Pardubického kraje. Fotografie z voleb naleznete zde.

V naší knihovně je do ledna 2017 zdarma k zapůjčení pátý tematický kufřík „Psí kamarádi 1“ v celkové hodnotě 1 098 Kč. Najdete v něm knihu Psi z celého světa – rádce pro správný výběr psa, pro malé čtenáře příběh se šťastným koncem Jacka Zatoulané štěňátko s 3D záložkou, pexeso, karetní hru Černý Petr, Mikádo a Inspiro – kreativní sadu pro mladé umělce. Samozřejmě nechybí ani plyšové štěňátko bernského salašnického psa a figurky kolie a kokršpaněla. Děti díky kufříku získají nové poznatky, rozvíjí si fantazii a tvořivost. Tematické kufříky, které po knihovnách putují, jsou jedním z výstupů projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“.

  

Listopad
Od listopadu se v knihovně budete setkávat v oba půjčovní dny opět s knihovnicí Ladislavou Porketovou. Paní Lucii Bubeníkové patří velké poděkování za pomoc v letošním roce.

Z projektu „Nezapomeňte (se) vrátit“ je v naší knihovně zdarma k zapůjčení již šestý tematický kufřík „Lidské tělo 1“ v celkové hodnotě 1 568 Kč. Děti v něm najdou anatomický 4D model hlavy, karetní hru Lidské tělo, knihy Místo, které neznám – nemocnice a Podívej se do lidského těla. Nechybí v něm ani obleček pro malé sestřičky a doktorská sada.

  

Ke zpříjemnění dlouhých zimních večerů bylo do knihovního fondu zakoupeno 30 nových knih. Pro ženy jsou to např. knihy od Julie Garwoodové nebo Vlasty Pittnerové. Děti určitě uvítají knihy o vílách, meluzínách, o opičce Žofce či Muřinoha a Krchomilku. Nechybí ani knihy o vánočních zvycích, tradicích a tvorbě ozdob.

Prosinec
Od 7. 11. 2016 probíhá v knihovně v rámci projektu „Nezapomeňte (se) vrátit" výstava Enkaustika Danuše Navrátilové. Přístupná je v půjčovní době knihovny nebo po domluvě. Výstava je prodejní, zakoupit lze kterýkoli vystavovaný obrázek, ale i meditační karty pro potěšení a uklidnění, které Vám dodají energii a sílu. Na více fotografií se můžete podívat zde.

              

A co je to vlastně enkaustika? Je to malování horkým voskem, který se na papír nanáší pomocí speciálních žehliček. „Toto krásné a tvořivé malování spolu s krásnými barvami přináší spoustu překvapení... Je to hravé, jednoduché tvoření ke kterému nejsou nutné umělecké znalosti ani dovednosti.“ říká paní Danuše Navrátilová z Moravské Třebové.